Sprzedaż mieszkania cz.2

Odpis z księgi wieczystej mieszkania jest niezbędny nie tylko podczas transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Są również konieczne w przypadku realizacji wielu innych formalności, kiedy staramy się o kredyt na kupno mieszkania, domu lub działki.  W naszym kraju funkcjonują tradycyjne papierowe jak i elektroniczne księgi wieczyste. Różnica jest zatem w uzyskaniu jednego jak i drugiego odpisu księgi wieczystej.

Odpis z księgi papierowej

W celu uzyskania odpisu księgi papierowej niezbędna jest znajomość jej numeru, na który to składa sie ciąg liczb. Następnie należy sporządzić samodzielnie i złożyć wniosek zawierający dane wnioskodawcy, oznaczenie sądu i wydziału wieczystoksięgowego. W treści wnosimy o wydanie odpisu z księgi wieczystej danym numerze, podpisujemy wniosek. Opłacamy, wysyłamy pocztą lub składamy osobiście. Na odpis możemy czekać do 21 dni.

Odpis z księgi elektronicznej

mieszkanie na sprzedaż szczecinOdpis z księgi wieczystej przez internet kosztuje już 20 zł. Natomiast bez żadnych opłat sprawdzimy czy działka nie jest obciążona hipoteką lub służebnością w centralnej informacji ksiąg wieczystych. Księgi wieczyste są obecnie dostępne online, potrzebujemy jedynie znać numer księgi wieczystej.  Każdy ma prawo do zapoznania się ich zawartością przez internet. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.

Prawo nam daje również możliwość wydrukowania odpisu bądź wyciągu z księgi wieczystej mieszkania online albo zaświadczenia o jej zamknięciu. Wydruk uzyskany w ten sposób ma rangę dokumentów urzędowych. Można również zweryfikować autentyczność i aktualność innego wydruku. Podobnie jak w przypadku ksiąg papierowych musimy znać numer księgi wieczystej. Nr taki składa się z kodu wydziału ksiąg wieczystych, numeru księgi i z cyfry kontrolnej. Musimy również mieć własne konto poczty elektronicznej.  Na stronie ekw.ms.gov.pl w zakładce "składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych" należy podać numer księgi i wpisać odpowiedni kod antyspamowy. W kolejnym kroku decydujemy w jaki dokument nas interesuje: odpis zwykły, odpis zupełny czy wyciąg z księgi. Niezbędne jest również wybranie formy dostarczenia: samodzielny wydruk lub przesłanie pocztą. Następnie uzyskujemy informację o opłacie sądowej.

Prowadząc zgodnie z naszymi wskazówkami powyższe podstawowe przygotowania formalne do sprzedaży mieszkania czy innej nieruchomości, na pewno zyskamy w oczach potencjalnego klienta jako wiarygodny i przygotowany partner transakcji. Nasze biuro nieruchomości z przyjemnością pomoże w tym Państwu.